وضعیت اقتصادی در ایران

وضعیت اقتصادی در ایران

روزنامه معتبر ایندیپندنت ، چاپ انگلیس ، در گزارشی از تهران ، با پیوند دادن عید نوروز با مسائل اقتصادی و ربط آن به انتخابات مجلس هشتم ، از وضعیت فعلی معیشتی مردم ایران تصویری ارائه کرده است :
سال نوی ايرانيان است و مردم به انباشتن مواد غذايي و خريد ماهي قرمز به نشانه اقبال و خوشبختي پرداخته اند تا خانه هاي خود را تزيين كنند. ولي امسال خوشبختي ايرانيان رو به تنزل است. سياست هاي عاميانه رييس جمهور احمدي نژاد سه سال پس از انتخاب وي به رياست جمهوري به تورم فزاينده و بيكاري در سطح بالا منجر شده است. بيكاري كه در سطح 10 درصد قرار دارد، در كشوري كه 70 درصد از جمعيت 70 ميليوني آن كمتر از 25 سال سن دارند، به ويژه از سوي جوانان احساس مي شود.

يك كارشناس اقتصادي ايراني گفت “تورم، بيشترين نگراني است.” که يك سال پيش در سطح 12 درصد قرار داشت. ولي رقم رسمي اكنون 20 درصد است، اما تخمين زده مي شود كه 10 درصد بالاتر باشد. اين كارشناس گفت “دولت، مسئول سوء مديريت اقتصادي مي باشد.”

قربانيان اصلي این تورم، طبقه فقير و كساني هستند كه بزرگترين حاميان آقاي احمدي نژاد در انتخابات رياست جمهوري سال 2005 بودند.

سعيد ليلاز، يك مفسر اقتصادي و سردبير روزنامه ‘سرمايه’ گفت “تورم، قاتل مردم فقير است. ساختار اجتماعي به خاطر آن شكننده است. صدها هزار نفر از مردم به خاطر نرخ تورم در زير خطر فقر قرار خواهند گرفت.” ليلاز به طور نامطلوبي ايران را با روسيه مقايسه مي كند كه آن نيز يك كشور غني از نفت و گاز است كه از افزايش قيمت هاي نفت سود مي برد. او خاطر نشان مي سازد كه روسيه اكنون 400 ميليارد دلار ذخاير ارزي دارد در حالي كه ايران 100 ميليارد دلار ذخيره ارزي دارد. لیلاز می گوید “ما بايد 200 ميليارد دلار ذخيره مي داشتيم.[1]

اخبار و وقایع، بیانگر وضعیت نابسامان اقتصادی در جامعه ایران است. آنچه مشخص است مشکلات اقتصادی یک کشور بر تمام جنبه های زندگی مردم آن تاثیر گذار است. بخصوص در قشر جوانان منجر به بروز مسائلی چون، بیکاری، عدم تامین مالی برای ازدواج و مسائل مرتبط با آن و …. می شود. زمانی که به علت مشکلات بودجه و اقتصادی، ساخت و واردات دارو به کشور مختل شده، بیماران در چه وضعیتی قرار می گیرند؟ به راستی  چرا در کشوری که دارای منابع غنی و ارزشمند است، مردم آن در شرایط سخت و بحرانی زندگی می کنند؟ چرا از چند ماه گذشته، ما شاهد نوسان ارز در بازار ایران می باشیم؟

در این قسمت  به بررسی اخبار اقتصادی ایران پرداخته می شود:

برگزاری جلسات مزدی و واگذاری سهام عدالت، ارزش گذاری خودروهای لوکس خارجی، غیرقانونی بودن خرید و فروش مسکن مهر، توقف سوخت رسانی به ایرلاین ها و نرخ تورم 37 درصدی نقطه به نقطه آذرماه؛ از مهم ترین اخبار اقتصادی هفته جاری بود:

نایب رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران از برگزاری جلسات ویژه مزد با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت خبر داد و گفت: در یکسال گذشته متوسط هزینه سبد معیشت خانوار، 62 درصد افزایش یافته است.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه در مجموع حدود 73 درصد از واگذاری‌های شرکت های دولتی از طریق بازار سرمایه بوده است، گفت: 50 میلیون نفر سهام عدالت می‌گیرند.

جدول ده گانه ارزش پایه جدید خودروهای مازراتی 2013 به عنوان گران‌ترین خودروی وارداتی ایران را منتشر کرد.

باوجود اعلام چند باره دولت مبنی بر غیرقانونی بودن خرید و فروش مسکن مهر، این معاملات در دو شهر جدید پردیس و پرند انجام می‌شود و بخش زیادی از متقاضیان واجد شرایط مسکن مهر نیستند.

رئیس انجمن شرکت های هواپیمایی از توقف سوخت رسانی به ایرلاین های بدهکار در فرودگاهای کشور خبر داد و گفت: امروز اغلب پروازها در تهران، مشهد، کیش و سایر فرودگاه ها به دلیل عدم سوخت رسانی انجام نشد.معاون وزیر نفت با تشریح توافقات شب گذشته انجام شده بین وزارت نفت و سازمان هواپیمایی کشوری از آزادسازی عرضه بنزین به تمامی شرکت های هواپیمایی از شب گذشته خبر داد و گفت: ایرلاین‌های داخلی و خارجی یک هفته فرصت دارند تا نسبت به پرداخت بدهی حدود 700 میلیارد تومانی خود به وزارت نفت اقدام کنند.

بانک مرکزی چند ماهی است در اعلام نرخ تورم – حتی آذرماه- به طور رسمی اعلام نرخ تورم نقطه به نقطه را متوقف کرده است، اما محاسبات بسیار ساده نشان می‌دهد نرخ تورم نقطه به نقطه در آذرماه به حدود 37 درصد رسیده است.بنابر اعلام بانک مرکزی، نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به آذرماه امسال عدد 27.4 درصد را در کارنامه خود نوشت و بر این اساس بالاترین نرخ رسمی تورم طی فعالیت دولت دهم برای نهمین ماه سال 91 به ثبت رسید.[2]

توقف فعالیت برخی از صادرکنندگان

آغاز جلسات تصمیم‌گیری برای تغییر تعرفه‌ها

در راستای ابهامات ایجاد شده در روند فعالیت‌های صادراتی و عدم صدور دستورالعمل‌های اجرایی بخش‌نامه‌های اخیر، بسیاری از صادرکنندگان ترجیح داده‌اند فعالیت‌های صادراتی خود را تا روشن شدن وضعیت متوقف کنند.

کاهش 25 درصدی تعداد مسافران هوایی

احتمال توقف فعالیت خارجی یک ایرلاین

شرکتهای هواپیمایی اعلام می‌کنند که به دنبال افزایش نرخ سوخت و ارز، هزینه‌های آنها تا 300 درصد افزایش یافته، ضمن اینکه تعداد مسافران این شرکتها پس از افزایش 60 تا 70 درصدی قیمت بلیت هواپیما، کاهش 25 درصدی داشته است.

خداحافظی مازراتی، پورشه و بنز با بازار ایران

ممنوع‌الورودهای خودرو کدامند؟

با اعلام فهرست جدید خودروهای مجاز به واردات به کشور، شاید باید انتظار داشت که از این پس، برخی از برندهای مطرح خودرو در دنیا، دیگر اجازه ورود به کشور نخواهند داشت و از این پس، پشت چراغ قرمز واردات، توقف خواهند کرد.

کاهش 45درصدی درآمدهای نفتی کشور

روند‌کاهشی در‌سه‌ماهه پایانی‌سال تشدید می‌شود

وزیر نفت با حضور در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس،‌ گزارشی از روند فروش نفت و میزان وصول درآمدها در 9 ماهه سال جاری ارائه کرد. غلامرضا کاتب – سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه – اظهار کرد: بر اساس گزارش ارائه شده، 40 درصد کاهش در فروش نفت صورت پذیرفته و 45 درصد نیز در وصول درآمدها و میعانات گازی که پیش‌بینی می‌شود در سه ماهه پایانی نیز کاهش قابل توجهی در وصول و فروش درآمدهای حاصل از نفت نسبت به مشابه سال قبل وجود داشته باشد.

غضفنری علت اصلی اعمال تحریم‌ها بر کشور ایران را حمایت از تروریسم، دخالت در روند صلح خاورمیانه، دستیابی به سلاح کشتار جمعی دانست و افزود: ایران چون نمی‌‌خواهد زیر سلطه ظالمان برود مذاکرات آن‌ها را قبول نمی‌کنند و از این رو تحریم‌های مختلفی بر ما اعمال می‌شود که می‌توان به تحریم‌های مربوط به دوره جنگ ایران و عراق، تحریم دوره بازسازی ایران، تحریم مربوط به ریاست جمهوری کلینتون، پس از واقعه ۱۱ سپتامبر اشاره کرد اما نوع اصلی تحریم‌ها که با تحریم‌های گذشته فرق دارد از سال ۱۳۸۵ آغاز شده است که بسیار هوشمندانه است و کل اقتصاد کشور را در بر می‌گیرد.
غضنفری با بیان اینکه ایران در ۵ و ۶ دوره، تحریم‌های مختلف و صدور قطعنامه‌ از سوی کشور آمریکا، اتحادیه اروپا را تجربه کرده است، گفت: آغاز این تحریم‌ها از سال ۸۵ بوده است و شدید‌ترین نوع آن نیز اوایل امسال با تحریم نفت، بانک مرکزی و مخابراتی آغاز شد.

علت تحریم دستیبای به انرژی هسته‌ای نیست
وی خطاب به اعضای شورای عالی استان، اظهار کرد: هدف از تحریم‌ها در فشار قرار دادن مردم بود و علت آن نه موضوع هسته‌ای بود نه حقوق بشر علت این است که ایران نمی‌خواهد تابع دستورات ظالمانه برخی کشور‌ها باشد.

مجلس زیربار فازدوم‌هدفمندی نمی‌رود

سید ناصر موسوی لارگانی – عضو کمیسیون اقتصادی مجلس- با توجه به تورم موجود در جامعه به خصوص آنچه در سفره مردم است و مردم نیاز روزمره به آن دارند امروز اجرای فاز دوم هدفمندی به نفع کشور و به نفع مردم نیست و باید سعی کنیم با توجه به انتخابات پیش رو آرامش را در جامعه ایجاد کنیم.
وی ادامه داد:با توجه به مصوبه قبلی و نظر سنجی که از همکاران شده، حضور رییس جمهور نمی تواند فضا را تغییر و نمایندگان را برای اجرای فاز دوم هدفمندی در سال جاری قانع کند چرا که مجلس مصلحت مردم و کشور را در اولویت دارد و از این منظر مقدم رییس جمهور  را به مجلس محترم می دانیم اما اجازه اجرای فاز دوم در سال جاری را نیز به دولت نمی دهیم. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم چنین با انتقاد از اصرار دولت برای افزایش مبلغ یارانه نقدی به خبرگزاری خانه ملت گفت: خود رییس جمهور و اطرافیان ایشان به خوبی می دانند که افزایش مبلغ یارانه نقدی بدون افزایش قیمت کالاهای اساسی و قیمت حامل های انرژی نخواهد بودکه مردم ما نیز در این شرایط معیشتی توان تحمل این افزایش قیمت ها را نخواهند داشت اما متاسفانه مرتب بر افزایش مبلغ آن اصرار می کنند.[3]

«برداشت غیرقانونی از حساب ها» برای جبران اختلاس بانکی در ایران

نوسان نرخ ارز و آثار منفی آن بر اقتصاد ایران نمایان تر می شود.

سایت بازتاب امروز، روز پنج شنبه بیست و یکم دی ماه ، اعلام کرد:«هم زمان با آشفته بازار دلار و تغییرات نرخ آن ، سیستم بانکی برای جبران رانت خواری ها و اختلاس های گسترده ،اقدام به برداشت غیر قانونی از حساب مشتریان کرده است».

به نوشته بازتاب امروز،«بسیاری از مشتریان بانک که در شهریور ماه بدهی ارزی مدت دار آن ها سررسید شده بود، هنگامی که برای تسویه بدهی به بانک مراجعه کردند، با فرم تعهد جدیدی روبرو شدند که بانک آن ها را وادار می کرد نسبت به مهر و امضاء آن اقدام کنند.»

در متن فرم تعهد آمده است:« چون بانک قادر نیست نسبت به تأمین ارزی بدهی اقدام نماید، معادل ریالی را بر اساس نرخ رسمی کشور دریافت می‌نماید ،  ولی مشتری متعهد می‌گردد اگر بانک مجبور شد ارز را با قیمت بالاتری تهیه کند تفاوت نرخ را پرداخت نماید». پیش تر بانک مرکزی ایران طی بخشنامه ای اعلام کرد:«افرادی که گشایش اعتبار با ارز مرجع صورت داده و کالای آن ها تا شهریور وارد کشور نشده است،باید تسویه حساب خود را با ارز مبادلاتی انجام دهند».  بانک مرکزی ایران نرخ ارز مرجع را 1226 تومان تعیین کرده ، در حالی که نرخ ارز مبادلاتی روز پنج شنبه 21 دی ماه ، 2456 تومان اعلام شد.

بخشنامه بانک مرکزی با واکنش شدید فعالان بازار مواجه شد. یحیی آل اسحاق ، رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن تهران ، و وزیر پیشین بازرگانی جمهوری اسلامی ، در سیزدهم دی ماه گفت : « بانک ها تمام فشار وارده بر خود را به فعالان اقتصادی منتقل می کنند و بدون توجه به بار فقهی تعهدات ،مردم و تولیدکنندگان را تحت فشار می گذارند».[4]

همچنین در سایت BBC بیان شده که علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران خواستار پیگیری کمیسیون اقتصادی مجلس درباره “برداشت شبانه و بدون اطلاع بانک مرکزی از حساب بانک ها” شده است.در همین حال تعدادی از مدیران بانکها هم از نمایندگان مجلس خواسته اند که به این موضوع رسیدگی کنند. مصطفی رضا حسینی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران روز سه شنبه پانزدهم فروردین ماه ضمن انتقاد شدید از اقدام دولت و بانک مرکزی در برداشت غیرقانونی از حساب بانکها، به خبرگزاری مهر گفته است: “این اقدام به منزله فرار از قانون و استفاده از راههای غیرقانونی است.”

و در نهایت اینکه، به دلیل برداشت غیرقانونی از حساب بانک ها ؛ مجلس نیز به احمدی نژاد تذکر داد.[5]

بانک مرکزی ایران رشد نرخ تورم را تایید کرد

اداره آمار بانک مرکزی ایران نرخ رسمی تورم در دوازده ماه منتهی به آذر ماه سال جاری را ۲۷ و چهار دهم درصد اعلام کرد. بر اساس این گزارش، نرخ رسمی تورم نسبت به آبان ماه سال جاری یک و نیم درصد، و از آغاز سال ۱۳۹۱ حدود ۷ درصد افزایش یافته است. خبرگزاری مهر روز چهارشنبه ۲۰ دی ماه، با تاکید بر این که «بانک مرکزی چند ماهی است اعلام نرخ تورم نقطه به نقطه را متوقف کرده است» اعلام کرد «بررسی آمارهای بانک مرکزی از افزایش نرخ تورم نقطه به نقطه در آذر ماه امسال به حدود ۳۷ درصد حکایت دارد».

وزیر صنعت و تجارت ایران: تحریم ها فلج کننده است

مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران تحریم های بین‌المللی علیه ایران را متفاوت با تحریم های قبلی و “فلج کننده” توصیف کرده و گفته است که تحریم بانک مرکزی، نفت و کشتیرانی باعث شده که ایران نتواند نیازهای بخش های مختلف را تامین کند. به گزارش خبرگزاری کار ایران، آقای غضنفری در اجلاس عمومی شوراهای عالی استان‌ها گفته است که “تحریم‌ها بر اقتصاد کشور فشار آورد و مانع از آن شد که ما بتوانیم نیازهای خود را در بخش‌های مختلف تامین کنیم چرا که نه ارزی داشتیم و نه بانک مرکزی می توانست ارز را منتقل کند و نه حمل و نقلی که بتواند کالاهای مورد نیاز را به کشور وارد کند.[6]

ایران، در میان ده کشور دارای کمترین آزادی اقتصادی

در رده‌بندی سال ۲۰۱۳ کشورها از نظر «آزادی اقتصادی»، که به تازگی در آمریکا منتشر شده است، ایران در میان ۱۷۷ کشور، در جایگاه ۱۶۸ و در میان کشورهای«بسته» قرار گرفته است. سال ۲۰۱۲، ایران در میان ۱۷۹ کشور، رتبه ۱۷۱ را به خود اختصاص داده بود.

در این فهرست که هر ساله از سوی روزنامه وال‌استریت جورنال و مؤسسه غیر دولتی «هِریتج» تهیه می‌شود، ۱۰ کشور از لحاظ اقتصادی به عنوان کشورهای «بسته» و دارای کمترین آزادی مشخص شده‌اند که در رأس آن، ایران با رتبه ۱۶۸ و در انتهای این جدول، کره شمالی با رتبه ۱۷۷، به عنوان بسته‌ترین کشور از لحاظ آزادی اقتصادی قرار دارد.

رادیوفردا نوشت: اگرچه در فهرست جدید، ایران همچنان در میان کشورهای «بسته» قرار دارد، وضعیتش از لحاظ «آزادی اقتصادی» نسبت به سال پیش از آن «۰.۹ درصد» بهتر شده است.

فهرست بدترین و بهترین‌ها از لحاظ ‌آزادی اقتصادی (در میان ۱۷۷ کشور)

                    بهترین‌ها

                       بدترین‌ها

۱. هنگ کنگ

۱۶۸. جمهوری اسلامی ایران

۲. سنگاپور

۱۶۹. ترکمنستان

۳. استرالیا

۱۷۰. گینه استوایی

۴. نیوزیلند

۱۷۱. جمهوری دموکراتیک کنگو

۵. سوییس

۱۷۲. برمه

۶. کانادا

۱۷۳. اریتره

۷. شیلی

۱۷۴. ونزوئلا

۸. جمهوری موریس

۱۷۵. زیمبابوه

۹. دانمارک

۱۷۶. کوبا

۱۰. ایالات متحده آمریکا

۱۷۷. کره شمالی

مقایسه فهرست سال ۲۰۱۳ با سال پیش از آن حکایت از آن دارد که شرایط آزادی اقتصادی در ۹۱ کشور بهبود داشته و در ۷۸ کشور دیگر بدتر شده است.[7]

آخرين وضعيت اقتصادي ايران در زمان تحويل به دولت جديد از نگاه 25 سازمان و نشريه بين المللي

خبرگزاري فارس: بر اساس گزارش 25 سازمان و نشريه بين المللي، دولت جديد ايران، اقتصاد كشور را با نرخ تورم و بيكاري دورقمي، رشد تعهدات و داراييهاي خارجي، نرخ بالاي فقر، ريسك اقتصادي بالا، افزايش بدهي خارجي، نرخ رشد بالا، افزايش فساد دولتي، درآمد بالاي نفت و سطح پايين جذب سرمايه گذاري خارجي تحويل مي گيرد.[8]

سوالاتی در اینجا مطرح می شود که به واقع، اقتصاد ایران به کجا منتهی می شود؟ در این وضعیت، نقش مسئولین کشوری چیست؟ چگونه تحریم ها کاهش می یابند؟


Recent Posts

دروغ‌های شاخ دار و شاخه‌های بی بار

دروغ‌های شاخ دار و شاخه‌های بی بار

در این سالها گاهی دشمنان و بدبینان دروغ‌ها و جعلیاتی را به ما نسبت می‌دادند که آنقدر در آن تناقض و ضد و نقیض بود که همان کافی بود تا جوابی به آنها داده نشود. بعضی از این تهمت‌های دروغ به قدری مسخره و نامعقول بودند که گاهی دوستانی از ال یاسین آنها را جمع می‌کردند و بعد از یک کار بسیار فشرده و متراکم، برای تغییر روحیه آنها را می‌خواندند. مثلاً اینها خطاهایی بود که ما مرتکب شده بودیم. این دروغ‌های واضح و سندهای جعلی به قدری متزلزل بودند که گمان عاقلانه‌تر این بود که آن را از جانب افرادی تصور کنی که یا هرگز تفکر نکرده‌اند و با این حیطه آشنایی ندارند یا آشنایی دارند و به عمد و به انگیزه‌های دیگر دارند اینطور ناهنجار و نامعقول و مضحک عمل می‌کنند. مثلاً می‌گفتند من چند هزار زن دارم، هزاران جن و روح را به درون مردم می‌فرستم و آنها را تسخیر می‌كنم، آزمایشگاههای پیشرفته ژنتیكی برای شبیه سازی انسانی دارم، تعداد زیادی چاه نفت در كشورهای عربی و چند معدن الماس در آفریقای جنوبی و معدن طلا در آمریكا دارم… اینها را در سایتها و حتی بعضی از روزنامه‌ها می‌نوشتند و حتی بعداً بعضی از اینها را در مصاحبه‌های رسمی و حتی در مراكز قانونی مطرح كردند. یک مدتی به ما می‌گفتند که اینها اسلام آمریکایی را انتشار می‌دهند؛ بعد در همان جا یا چند روز بعد می‌گفتند اسلام وهابی‌ها را نشر می‌دهند بعد می‌گفتند شیعه‌های افراطی و چند روز كه می‌گذشت می‌گفتند نه شیعه هستند و نه مسلمان. اینها همه در تضاد کامل بودند. مهم نیست كه كدام نظر درست است. مسئله این است؛ این‌ها را یك نفر یا یك عده، به فاصلۀ چند روز بیان می‌كردند و از این دست تناقض‌ها و ضد و نقیض‌ها فراوان بود.

«به تحقیق بپذیر نه به تبلیغ.»

 بعضی از این نسبتهای دروغین و اتهامات خیالی آنقدر نامعقول و مجعول بود مثل اینكه بگویند فلان پادشاه شبها می‌رود و شیشه مغازه‌ها را می‌شكند و از داخل مغازه‌ها نان و شكلات می‌دزدد. شبها می‌رود و سر گردنه‌ها را می‌گیرد و بعد از توقف ماشین‌ها سرنشینان آنها را غارت می‌كند. آنجا من پادشاه نبودم اما از هر نظر توانگر بودم. یك بار از یك نفر كه تا حدی عقب مانده ذهنی بود پرسیدم اگر پادشاه بشوی اولین كاری كه می‌كنی چیست؟ گفت فوراً یك باند درست می‌كنم و بانكها را خالی می‌كنم. گفتم دومین كار. گفت یك ماشین بزرگ می‌خرم و با آن از مرز مواد مخدر می‌آورم و در شهر پخش می‌كنم.

در حوزه بعضی از فعالیتها، اختیار و اقتدار به حدی بود كه هر كاری كه می‌خواستم می‌توانستم انجام دهم. نیازی به دستور و فرمان نبود، حتی یك اشاره هم كافی بود. نیازی نبوده و نیست كه از كسی پولی بگیرم اما اگر در پانزده سال گذشته اشاره‌ای می‌شد یا همین امروز اشاره‌ای شود، پول‌ها مثل سیل سرازیر می‌شود. هرگز احتیاجی نبوده كه بنده دختری را فریب بدهم. هر روز، نامه‌های زیادی می‌رسید كه بخشی از آنها در موضوع ازدواج بود… دهها هزار نفر می‌توانستند شهادت دهند كه این اتهامات تا چه حد نامعقول و جنون آمیز است و این یكی از دلایلی بود كه ما سكوت می‌كردیم.

ما دهها میلیارد تومان هدیه نقدی و غیرنقدی را به صاحبانشان پس می‌دادیم و از آنها نمی پذیرفتیم. هزاران قطعه طلای هدیه شده را به صاحبانش بازمی گرداندیم و دشمنان جاهلانه می‌نوشتند که فلانی به زور گردنبند یک نفر را از گردنش پاره کرده. یک روز ما را حامی سه آتشۀ نظام اسلامی می‌دانستند و فردا به عنوان توطئه‌ای بر علیه نظام و اسلام، و عامل و امید غربی‌ها معرفی می‌کردند. همین تناقض‌ها برای نقش بر آب شدن نقشه‌ها کافی بود. البته احتمال داشت که بعضی‌ها با این حرفها تحت تاثیر قرار بگیرند که این هم گذرا بود؛ آنها بعد از مدتی برمی گشتند. خانم مسنی بود که از نظر سنی جای مادربزرگ مرا داشت و ارتباط دوستانه‌ای با هم داشتیم و گاهی همدیگر را می‌دیدیم. او یک رویابین قوی بود. همین می‌توانست مصالح یک داستان جدید را به وجود آورد…

دشمنان از سر کینه و نفرت و بدخواهی می‌خواستند ما را تقبیح و تخریب کنند. اما همان نیات آلوده و غیرخدایی، آنها را به سمت اشتباهی بزرگتر هدایت می‌کرد و آنها در همۀ این سالها در دام خود گرفتار می‌شدند. شاید مدتی به نظر می‌رسید در کار خود موفق شده‌اند ولی در پایان هر بازی و هر داستان، نفاق منافقان باطل می‌شد و خداوند مکر آنان را به خودشان باز می‌گرداند.

اما اشتباهات آنها و تهمتهای دروغ و نسبتهای ناهنجاری که می‌دادند به این معنا نبود که ما اشتباهی نداریم. آنها در تاریکی و با عصبانیت و نفرت زدگی سنگ اندازی می‌کردند، آب دهان می‌ریختند و فحاشی می‌کردند اما اینها به سمت سایه‌ها و اشباحی پرت می‌شد که آنها در غلظت ظلمت آن را تماشا می‌کردند. وقتی که نور نباشد، در تاریکی غلیظ، اگر فرد در جستجو و منتظر اشباح و سایه‌های وهم انگیز باشد، حتماً آنها را خواهد دید. این چهره‌های توهمی و اشباح خیالی تنها انعکاس اندیشه‌ها و تصورات آن بینندگان است. ممکن است درون آن تاریکی پر از واقعیت باشد ولی آنچه آنها می‌بینند هیچ یک از آن واقعیات نیست بلکه تصورات موهومی است که از واقعیت دارند. در تاریکی نفرت و بدبینی، ممکن است درخت پرمیوه و پرمحصول، دیوی با صد شاخ به نظر آید. در تاریکی نفرت و بدبینی، ریسمان بیرون رفتن از چاه ممکن است با ماری زهر آلود اشتباه گرفته شود. دریا را صحرای برهوت ببینند که اژدهایی بزرگ در آن خفته و صدای نفس هایش به گوش می‌رسد. و گاهی آنها رودخانه را مانند ماری بزرگ می‌دیدند كه به سوی همان چیزی که آنها به آن صحرای برهوت می‌گفتند و ما آن را دریا می‌نامیم در حركت است… افراد کینه جو و مغرض و نفرت زده به دنبال کشف حقیقت نیستند بنابراین از نور حقیقت محرومند پس در تاریکی می‌بینند و زندگی می‌کنند.

تصورات، نظرات و واقعیات آنها هم غالباً تنها توهم است و بس. آنها کاملاً با روشنایی، با به نور دیدن و به نور شنیدن بیگانه‌اند و با هر چه بیگانه‌اند آن را با حرص و ولع انکار می‌کنند و بر آن می‌تازند. یافته‌های آنها بافته‌های آنهاست. بافته‌هایی که در تاریکی به وجود آمده و این بافته‌ها همیشه زشت و ناهنجارند…

برگرفته از کتاب آمین – جلد اول

 1. ایران احتمالا بخش تازه‌ای در پارچین ساخته است Leave a reply
 2. گزارش آژانس: ایران احتمالا بخش تازه‌ای در پارچین ساخته است Leave a reply
 3. دانلود کتاب آمین 1 و 3 Leave a reply
 4. بازگشایی هم‌زمان سفارتخانه‌های ایران و بریتانیا، در لندن و تهران Leave a reply
 5. حملات اصولگرایان ونظامیان به اظهارات روحانی درباره ارتباط با دنیا Leave a reply
 6. دولت اوباما: دیوان عالی آمریکا درخواست تجدیدنظر بانک مرکزی ایران را نپذیرد Leave a reply
 7. گزارشگران ویژه سازمان ملل خواستار «آزادی فوری» جیسون رضائیان شدند Leave a reply
 8. اعتراض خانواده رفسنجانی به سکوت قوه قضائیه Leave a reply
 9. استاد ایلیا برای پنجمین بار آزاد شد Leave a reply
 10. هند پول ایران را آزاد می کند Leave a reply
 11. دانلود کتاب آمین 1 و 3 Leave a reply
 12. احمد کریمی؛ ۷ سال بدون مرخصی در تبعید و زندان Leave a reply
 13. دستگیری پیمان فتاحی برای پنجمین بار توسط ماموران اداره ادیان اطلاعات Leave a reply
 14. استاد ایلیا رییس انجمن محققان ومتفکران ایران برای پنجمین بار دستگیر شد Leave a reply
 15. (اطلاعیه دستگیری استاد ایلیا «میم»(پیمان فتاحی Leave a reply
 16. مسؤلیت الهی برای هر فردی دارای نوع و شكلی متناسب می باشد Leave a reply
 17. جملات قصار استاد ایلیا میم رام الله – پیمان فتاحی Leave a reply
 18. روح خدا ماهیتی الهی است Leave a reply
 19. بخشش و دریافت Leave a reply